Ana SayfaDekorasyon FikirleriEvinizdeki Dağınıklığı Önlemenin 10 Yolu

Evinizdeki Dağınıklığı Önlemenin 10 Yolu

Evinizi küçük dokunuşlarla daha iyi bir hale getirmek için bu fikirleri deneyebilirsiniz.

Kabul etmeliyiz ki, evde dağınıklığı ortadan kaldırmak için yapılacak çalışmalar önceliklerimiz arasında gelmez. Elimizde var olanı kullanmak zorunda kalırız. Ancak var olan mobilyaları, eşyaları ve çeşitli dolapları değerlendirmek, sihirli dokunuşlar yapmak eğlenceli olabilir. Bunu yapabilmeniz için 10 değişik yöntemi sizlere sunuyoruz.

1) Gıda saklama kapları

Dağınık çekmecenizi açın ve her şeyi çıkarın. Kapları kapaklarıyla eşleştirin (bulaşık makinesini de kontrol edin) ve eşi olmayan parçaları atın veya geri dönüştürün. Her şeyi düzgünce yerleştirin ve çekmeceye veya dolaba geri koyun. Bu alanın boyutlarını fiziksel sınır olarak kullanın ve mevcut alana rahatça sığmayacak olan kapları koymaktan çekinin.

 

2) Buzdolabı Kapısı

Tüm buzdolabı kapağındakileri mutfak tezgahına boşaltın. Bazı ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol edin ve son kullanma tarihi geçen her şeyin yanı sıra satın aldığınız ama sevmediğiniz çeşniler ve benzeri şeyleri atın. Kapların altlarını buzdolabına geri koymadan önce nemli bir süngerle silin. Bunu yaparken de belirli bir düzende yaparsanız, buzdolabındaki karmaşıklığın önüne geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Çekmecelerinizi Düzenleyin

Ocağınızın yakınında bulunan eşya gözlerini kontrol edin.  Günlük olarak kullanmış olduğunuz tüm eşyalar bunlar mı? Bu spatulalara gerçekten ihtiyacınız var mı? Çekmeceden her şeyi çıkarın ve yalnızca sıkça kullandığınız nesneleri geri koyun. Tutmak istediğiniz ancak günlük erişmeniz gerekmeyen eşyalar varsa onları farklı bir yere taşıyın. Yemek yaparken en sık kullandığınız eşyaları ocağınıza en yakın çekmeceye yerleştirin.

 

 

 

 

 

 

 

4) Kalem Kutusu

İlk olarak, kalem kutunuzda olmayan tüm kalemleri toplayın, daha sonra mutfak tezgahı, yemek masası ve bölgedeki diğer herhangi bir düz yüzeyin etrafında rasgele saçın. Hepsini bir yerde toplayınca, boş bir müsvedde kâğıdını alın ve teste başlayın. Mürekkebi bitmiş kalemleri atın ve sık kullanılanlarınızı kalem kutusuna geri koyun.

 

5) Çorap Çekmecesi

Çekmeceyi açın ve tüm çorap ve taytları çıkarın. Çiftleri eşleştirin. Yırtık, delik ve yıpranmış var mı yok mu diye hepsini inceleyin. Eşleşmiş olan ve iyi durumda olan çoraplarınızı katlayın ve onları çekmeceye geri yerleştirin. Eşi çorapları bir araya getirin ve onları geri dönüşüme göndermeden önce son bir kez daha kontrol edin.

(Öncelikle kötü durumdaki eşyalarınızı çöpe atmadan önce onları nasıl değerlendirebileceğinizi gözden geçirin. Kullanamayacağınız durumda olanları da geri dönüştürme ihtimaliniz var mı yok mu onu da iyice araştırın.)

 

6) Banyo ürünleri

Tüm ürünleri dolaptan çekip lavabonun üzerine koyun. Boş şişeleri geri dönüştürün ve nadiren kullanılan parçaları bir çekmeceye veya kabine taşıyın. Denediniz, ancak hoşunuza gitmeyen bazı ürünler var mı? İşiniz bittiğinde, en sevdiğiniz günlük ürünleri dolabınıza geri koyun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7) Çamaşırhane

Çamaşırhane malzemeleri. Çamaşır odasında boş şişe deterjanlar ve leke çıkarıcı olup olmadığını kontrol edin ve bunları geri dönüşüm kutusuna koyun. Eşyaları ait oldukları yere bir düzen içerisinde koyun. Kalan malzemeleri düzleştirin ve etrafı temizleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8) Mutfak Havlusu ve Bezleri

Mutfakta kullandığımız havlu ve bezleri belli bir düzene koymak için öncelikle onları bir araya toplayın. Yıpranmış olanları temizlik için kullanmak üzere paçavra olarak ayırabilirsiniz. Kalan kullanılabilir havlu ve bezleri de belirli bir renk düzeninde bir araya getirerek dolabınıza yerleştirin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9) Dergiler ve Gazeteler

Tüm dergilerinizi ve gazetelerini yığın halinde toplayın. Hala okumak istediğiniz dergileri bir kenara koyarak, birer birer istifin arasından seçin ve gerisini geri dönüştürün. Kaydetmek istediğiniz bir makale varsa, kesin – ya da (gerçekten karmaşıklığı azaltmak istiyorsanız) aynı içeriğin çevrimiçi olup olmadığını kontrol edin ve kâğıt kopyasını kaydetmek yerine işaretleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10) Evin Girişi

Evinizin girişindeki karmaşıklığı yok edin. Bunun için ayakkabı dolabı veya vestiyer gibi eşyalarınızın üzeri düzenli olsun. Fazla ve gereksiz eşyaları bunların üzerine koymaktan kaçının. Bir anahtarlık yapabilir, anahtarlarınızı oraya koyabilirsiniz. Ayakkabılarınız ve çeşitli eşyalarınız için gerekli büyüklükte dolap ayarlayın ki dışarıda kalıp girişinizin görüntüsünü bozmasın. Hatta gelen misafirlerinizin de ayakkabılarını saklayabilecek büyüklükte olması önerilir.

Bu makaleyi sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz:
Rengarenk Köşe Tak

fatiherol5408@gmail.com

Bu makaleyi oylayın:
İlk yorumu siz yapın

Bir yorum yazın...