Ana SayfaEv DekorasyonuUzakdoğu Perde Modelleri

Uzakdoğu Perde Modelleri

Uzakdoğu perde modelleri evlerimizde gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Doğunun esintilerini evlerimize taşıyan perdeler son derece şık ve dekoratif. Geçmişte sadece içerisinin görünmesini engellemek amacı ile üretilen perde, günümüzde işlevine ilaveten çok daha farklı amaçlarla kullanılıyor.

Perdelerin evimize kattığı hava bir ayrıdır. Onlarca çeşit perde modeli mevcut ve bunların tasarımları ve şekillileri çok farklı olmasına karşın işlevleri genel olarak aynı. Perdenin en temel işlevi içerinin görünmesini engellemek ve güneşi kırmak. Artık bu işlerlerin dışında evin bir parçası olarak dekor ürünü haline dönüşmüş durumda.

 

Doğudan motif ve esintiler taşıyan perde modelleri farklı şekil ve duruşlara sahip. Perdelerin çoğunu halkalı modeller oluşturuyor. Rustik perde modellerinin hâkim olduğu Uzakdoğu perdelerinin renk ve desenleri tam da Uzakdoğu’yu yansıtıyor. Birçok perdede farklı renklerden kreme geçiş tonu görmek mümkün. Rustikler perdenin renk ve modeline göre ahşap veya metal olabiliyor.

Modern desenler her zamanki gibi metal rustiklerle birlikte tercih ediliyor. Bunun dışında tercih edilen bir başka model ise Japon perdeler. Sıklıkla tercih edilen Japon perdeler sadece fon oluşturmak amaçlı, dekorasyonda kullanılıyor. Bir ila bir buçuk metre ene sahip Japon perdeler yere kadar uzanıyor. İki ucuna takılan parçalar ile sabitlenen perdeler camın her iki tarafına gelecek şekilde çift takılıyor. Son derece az kumaş gittiği için fiyatları da oldukça makul olan Japon perdeler dekordan sıkılanlar için güzel bir alternatif sayılıyor. Sıkıldıkça yenileriyle değiştirilebiliyor.

Uzakdoğu perde modelleri Uzakdoğu’nun geleneksel motif ve desenleriyle bezenmiş. Rustiklerle beraber kullanılan perdelerin yanında sıkça tercih edilen Japon perdeler oldukça hesaplı ve dekoratif. Evinizin havasını değiştirecek olan perdeler Uzakdoğu esintileri ile buluştuğunda harika bir görünüm kazanıyor.

 

Bu makaleyi sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz:
Ev Dekorasyonunda Pa
Modern Kapı Modelle

fatiherol5408@gmail.com

Bu makaleyi oylayın:
İlk yorumu siz yapın

Bir yorum yazın...